Σπαρτιατική επιτυχία στον «Κολοκοτρώνειο Δρόμο»! (ΦΩΤΟ)

Δευτέρα, 28 Σεπτέμβριος 2020 17:10 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Με μεγάλη αγωνιστική επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο «Κολοκοτρώνειος Αγώνας Δρόμου»,  με αφορμή τις εκδηλώσεις για την 199η επέτειο από την Άλωση της Τριπολιτσάς.

Στον αγώνα, ο οποίος διεξήχθη στην απόσταση Λιμποβίσι - Τρίπολη, απόστασης 28 χλμ., συμμετείχαν 100 δρομείς, σύμφωνα με όσα όριζε το υγειονομικό πρωτόκολλο και εφαρμόστηκαν όλες οι προφυλάξεις.

Τον αγώνα διοργάνωσε ο Δήμος Τρίπολης, σε συνεργασία με τα σωματεία ΕΟΣ Τρίπολης, ΣΔΥ Τρίπολης και Αρκάδες Δρομείς.

Καλύπτοντας το συνολικό μήκος της διαδρομής, οι αθλητές τερμάτισαν στην πλατεία Άρεως της Τρίπολης.

Την 1η θέση στους Άνδρες κατέλαβε ο Νίκος Ελφαντι (1:51:48), ενώ στις Γυναίκες το νήμα έκοψε η Κωνσταντίνα Λάμπρου (2:09:27).

Δεύτερος και τρίτος, με ταυτόχρονο τερματισμό, ήταν οι δύο Σπαρταθλητές Γιάννης Δημόπουλος και Παναγιώτης Πολίτης.

Στις Γυναίκες, δεύτερη ήταν η Σπαρταθλήτρια Άντζελα Τερζή και τρίτη η Μαρία-Στέλλα Ξενάκη.

Σημειώνεται πως οι τέσσερις αθλητές που ανέβηκαν στο βάθρο ανήκουν στους «Σπαρτιάτες Δρομείς» και όλοι τους προπονούνται υπό τις οδηγίες του προπονητή Γιάννη Δημοπούλου.