Πρωταθλητής Ελλάδας στην ποδηλασία Παίδων ο Σπαρτιατικός! (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 05 Αύγουστος 2020 16:11 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία Παίδων αναδείχθηκε ο Σπαρτιατικός ΓΣ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πίστας, που διεξήχθη στο διάστημα 31 Ιουλίου-2 Αυγούστου 2020, με συγκομιδή επτά μεταλλίων και δύο ακόμα βραβεύσεις στην κατηγορία Εφήβων! Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο με την συμμέτοχη 120 αθλητών, ενώ τηρήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα υγειονομικά  μέτρα κατά του κορονωϊού.

Οι ποδηλάτες του Σπαρτιατικού πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά την πολύ καλή και μεθοδική δουλειά που γίνεται στις μικρές ηλικίες του συλλόγου. Παρότι ήταν η πρώτη φορά συμμετοχής σε Πανελλήνιο επίπεδο, οι Παίδες ανέδειξαν τον Σπαρτιατικό κορυφαίο σωματείο, ενώ στο βάθρο ανέβηκε και αθλητής του συλλόγου στην κατηγορία Εφήβων.

- Γιάννης Σουλτάνης: 2 χάλκινα

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε, επίσης, ο Κωνσταντάκος Βασίλης, ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση στα 200 μέτρα Εφήβων.

Στις Κορασίδες στην καλύτερη της εμφάνιση, η Μαρία Μπαγιώκου, η οποία κατέλαβε την 8η θέση στα 200 μέτρα.

Επίσης, συμμετείχαν στους Παίδες οι Γιάννης Αναστασόπουλος και Βαγγέλης Σταθάκος.

Ο Σπαρτιατικός ΓΣ απευθύνει «θερμά συγχαρητήρια στους αθλητές μας, στους προπονητές Βασίλη Γιαννιώση και Χρήστο Βορβή, καθώς και στους γονείς των αθλητών, που λόγω των μέτρων COVID-19, περίμεναν καρτερικά τα παιδιά τους εκτός ποδηλατοδρομίου».

Ενημερωθείτε για όλη την επικαιρότητα της Λακωνίας και όχι μόνο μέσα από τη συνεχή ροή του www.lakonikos.gr. Κάνετε like στη σελίδα και γίνετε μέλος στην ομάδα του lakonikos.gr στο Facebook για να μαθαίνετε τα νέα πρώτοι! Με το κύρος και την αξιοπιστία του "Λακωνικού Τύπου", της μοναδικής ημερήσιας εφημερίδας της Λακωνίας με ιστορία 24 ετών