Α1’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Πρωταθλήτρια χειμώνα η Καλαμάτα BC

Νίκη για Σπαρτιατικό, ήττες για Λακωνικό, Μονεμβασιά

Τρίτη, 14 Ιανουάριος 2020 15:07 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Μετά την εκτός έδρας νίκη με 65-53 επί του Λακωνικού Κρόνου στη Σπάρτη, η Καλαμάτα BC κατέκτησε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα στην Α1’ Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με ισόπαλο σκορ (18-18), στο υπόλοιπο του αγώνα οι Μεσσήνιοι προηγούνταν με διαφορά ασφαλείας.

Ο Σπαρτιατικός ΓΣ επιβλήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης του ουραγού Πάνα Κανδήλας με 59-57. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, διατηρώντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στο φινάλε ο Σπαρτιατικός κατάφερε να πάρει το «ροζ φύλλο» αγώνα με 59-57, χάρη σε 12 πόντους του Αναγνωστάκου στην τελευταία περίοδο και κάποιες κακές επιλογές της αρκαδικής ομάδας στην επίθεση.

Το Κάστρο Μονεμβασίας γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 81-78 στη Μεσσήνη από την τοπική ομάδα. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν πολλή καλή απόδοση, «χτίζοντας» σημαντική διαφορά στο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια το Κάστρο Μονεμβασιάς ανέβασε την απόδοσή του και επανήλθε στη διεκδίκηση του ματς, δίχως ωστόσο να καταφέρει την ανατροπή.

Λακωνικός Κρόνος - Καλαμάτα BC 53-65

Δεκάλεπτα: 18-18, 26-31, 36-55, 53-65

Λακωνικός Κρόνος (Σκιαδάς): Λιοντής, Ρέμπης 4, Μπάχα 22(3), Γιαννακόπουλος, Σφυρής 3, Μπουλούγαρης, Ζορμπάνος 2, Κωσταπαππάς 11(1), Κορίνης 3(1), Παπαδάκης 4, Μιχελάκος 2, Ξανθάκος 3(1)
Καλαμάτα BC (Νώντας): Ζύμπας 6, Τζιλιάνος 6(1), Μπούσι 17(3), Βάκρινος 8, Αντωνόπουλος, Πετρίδης, Φραγγέας 7(1), Μανωλάκης 8, Χατζηαγγέλου, Μπάκας 11, Αρώνης 2.

Σπαρτιατικός – Πάνας Κανδήλας 59-57

Δεκάλεπτα: 7-14, 31-32 , 43-51, 59-57

Σπαρτιατικός ΓΣ: Αναγνωστάκος 24, Γκαναβίας 2, Βαρζακάκος 2, Μανωλόπουλος 11, Τσιλιμίγκρας 11, Αθανασόπουλος, Μπελσής 5(1), Γκλέκας 4.
Πάνας Κανδήλας: Προκόπος 12(4), Καλαντζής 5, Σελίμης 4, Σταθόπουλος 4, Κωνσταντόπουλος 2, Γεωργούσης 13(1), Σύρπας 10, Σάββας 6, Λάζαρης 1.