Γ’ Εθνική: «Τρίποντα» για Αστέρα Βλαχιώτη και Σπάρτη (ΦΩΤΟ)

Ήττα για Πανγυθεατικό στη Ζάκυνθο

Δευτέρα, 02 Δεκέμβριος 2019 16:38 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

«Τετράσφαιρος» Αστέρας
με θύμα την Ερμιονίδα
Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Αστέρας Βλαχιώτη συνέτριψε με 4-0 την 4η της βαθμολογίας του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνική, Ένωση Ερμιονίδας, σε αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή (1/12) στο Δημ. Στάδιο Βλαχιώτη. Πρόκειται για μια νίκη που διατήρησε του Λάκωνες στη 2η θέση της βαθμολογίας, αποδεικνύοντας παράλληλα την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση της ομάδας, γεγονός που προκαλεί χαμόγελα στις τάξεις της διοίκησης και των φιλάθλων.

Από το πρώτο σφύριγμα, οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων έδειξαν τις διαθέσεις τους,  πιέζοντας τους αντιπάλους και δημιουργώντας δύο καλές στιγμές, στο 1ο και 5ο λεπτό, με τους Μπριλάκη και Δωματά, αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και μέσα σε ένα εντυπωσιακό δίλεπτο (29′-30′) πέτυχαν δυο γκολ με τον Παπούλη και τον Παλιάτσο (2-0). Στο 36ο λεπτό, ο Μπριλάκης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Αναστάσοπουλου, έγραψε το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Κουρτέσης στο 72’ λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
Αστέρας Βλαχιώτη: Διαμαντής, Κουρτέσης, Διαμαντάκης, Μπριλάκης, Τσούπρος, Αρώνης, Αναστασόπουλος, Δωματάς (74′ Νέρες), Νικλητσιώτης (20′ Πούτσης), Παπούλης (66′ Ζαϊμι), Παλιάτσος (61′ Σιαλμάς).
Ένωση Ερμιονίδας: Γαβαλάς, Παναγόπουλος (85′ Μπουσάϊ), Παπαεμμανουηλίδης,  Καρτσαμπάς, Πιρτζάους (46′ Βιρβίλης), Καρούτης, Τριμπόνιας (63′ Φερνάντες), Μερκούρης,  Ποζατζίδης, Εσκουδέρο,  Κατσιαμίτας.

Επιστροφή στις νίκες
για τη Σπάρτη: 1-0 τον Παναργειακό
Έχοντας υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο της τον Θύμιο Σταυρόπουλο, μετά την απομάκρυνση του Μίκι Τσίρκοβιτς, ο ΠΣ «Η Σπάρτη» πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κόντρα στον Παναργειακό και πήρε δίκαια τους τρείς βαθμούς της νίκης με σκορ 1-0, σε αναμέτρηση που έγινε την Κυριακή (1/12) στο Δημ. Στάδιο Σπάρτης.

Το μοναδικό τέρμα του ματς σημειώθηκε στο 18ο λεπτό, όταν απο φάουλ η μπάλα κατέληξε στον Σαμπατάκο ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μποζιονέλο. Από την πλευρά τους, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή ευκαιρία με τους Παϊδάκη και Μπλάτσο στην ίδια φάση, ενώ στο επόμενη λεπτό (52’) η Σπάρτη είχε δοκάρι με τον Γεμιστό. Πάντως, χάρη στις επεμβάσεις του τερματοφύλακα της ομάδας του Άργους, ο δείκτης του σκορ διατηρήθηκε σε χαμηλά επίπεδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΣ «Η Σπάρτη»: Τρακάκης, Κακάμης, Παναγιωτίδης, Βασιλείου, Αναστασάκος, Κάρδαρης (Γεωργαντάς), Μπανούσης, Σωτηρόπουλος (Τσιμικλής), Σαμπατάκος (Πλατάνας), Μικελάτος (46′ Μόλτερ), Σαμπατάκος.
Παναργειακός (Γ.Διαμαντής): Μποζιονέλος- Φλεβαρης Β. (55’ Φλεβάρης Χρ.), Φλώρος (75’ Κωψτσοβός), Ασπιώτης, Τζιόλας- Εμέκα (88’ Ταμπούρης), Αλάιν, Τσάκα- Κυριακόπουλος, Παιδάκης (70’ Μανιάτης), Μπλάτσος.

ΑΟ Τσιλιβή-Πανγυθεατικός 2-0
Εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε ο Πανγυθεατικός από τον ΑΟ Τσιλιβή στη Ζάκυνθο. Η ομάδα του Γυθείου δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και δίκαια οι γηπεδούχοι κέρδισαν τους τρεις βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 60’, όταν μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ του Βερνάρδου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μπαμπούνη. Στο 72’ η ομάδα της Ζακύνθου είχε δοκάρι με τον Βερνάρδο, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 85’ με σουτ του Γεωργίου, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Πανγυθεατικού.

Το μελανό σημείο της αναμέτρησης, ωστόσο, ήταν ο τραυματισμός του αμυντικού του Πανγυθεατικού, Δημήτρη Γιαταγανάκη, ο οποίος υπέστη χτύπημα στον αγκώνα του. «Παρά την αρχική ανησυχητική εικόνα του τραυματισμού, οι αρχικές εκτιμήσεις δείχνουν ότι ο αθλητής μας γλιτώνει τα χειρότερα! Του ευχόμαστε περαστικά και γρήγορη επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους», αναφέρει σε ανακοίνωσή της η ομάδα του Γυθείου.

ΑΟ Τσιλιβή (Τσούκλης Π.): Χαρακτινός Δ., Μπατσής, Ελέζι, Λιβέρης (87′ Αμαραντίδης), Μούστα, Ιγκνάτ, Παναγιωτίδης (83′ Γκέκας), Γεωργίου, Μαρούδας Μ., Υψηλός Δ. (73′ Σόρα), Βερνάρδος Θ. (88′ Μανωλακάκης)
Πανγυθεατικός (Κατσίχτης Α.): Μπαμπούνης, Μπουρελάκος, Καρνιάτης, Γιαταγανάκης (40′ λ.τρ. Ντιόγο), Χρυσικάκος, Μπάλας (78′ Μάργαρης), Λούζι, Ζιβάνοβιτς, Μπερδούσης (76′ Μπουτσικάρης), Μπαρόνε, Παναγόπουλος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου:
Αστέρας Βλαχιώτη – Ένωση Ερμιονίδας 4-0 (29′ Παπούλης, 30′ Παλιάτσιος, 37′ Μπριλάκης, 72′ Κουρτέσης)
ΠΣ «Η Σπάρτη – Παναργειακός 1-0 (18′ Σαμπατάκος)
ΑΟ Τσιλιβή – Πανγυθεατικός 2-0 (60′ Βερνάρδος, 85′ Γεωργίου)
Ναύπλιο 2017 – Ολυμπιακός Ζαχάρως 2-0 (6′ Καζάκος, 90+ Καλλιμάνης)
ΑΟ Διαβολιτσίου – Θύελλα Πατρών 3-1 (6΄ Τζανετέας, 25′ πεν. Αθανασόπουλος, 61΄ πεν. Βιγιαφάνε / 14′ Βλασσόπουλος)
ΠΑΟ Βάρδας – Πανηλειακός 1-0 (81′ Παναγάκης)
Διαγόρας Βραχνέικων – ΑΠΣ Ζάκυνθος 1-3 (22′ Λίπι / 29′ Κούνια, 47′ Πατίλας, 89′ Ζυγκερίδης)